ویتامین D چیست؟

این ویتامین در واقع یک هورمون است که به شکل فعال آن کلسیتریول نیز گفته می‌شود. ویتامین د در انجام هر فرایندی در بدن نقش دارد. به برخی از این فعالیت‌ها به صورت زیر می‌توان اشاره کرد:

استخوان‌ و دندان‌ سالم:ویتامین D به استخوان‌ها در جذب کلسیم کمک می‌کند. کمبود شدید این ویتامین منجر  به شکستگی‌‌های استخوان در سنین بالا باشد. به عنوان مثال بسیاری از زنانی که به علت شکستگی لگن به بیمارستان مراجعه می‌کنند دچار کمبود مخفی ویتامین D هستند. بنابراین بهتر است قبل از بروز شکستگی به نشانه‌های کمبود این ویتامین توجه کنید.

سلامت روان و عملکرد مغز:رشد مغز در کودکان، سلامت روحی و روانی در مراحل مختلف زندگی، شکل‌دهی خاطرات و تصمیم‌گیری و حفظ عملکرد مغز در دوران سالمندی. کمبود ویتامینD ارتباط زیادی با بسیاری از بیماری‌های مغز و روان دارد، از افسردگی گرفته تا آلزایمر.

سیستم ایمنی و خود ایمنی بدن:مطالعه جدیدی در مورد نقش ویتامین D بر خودایمنی ِسیستم ایمنی صورت گرفته است که نشان می‌دهد برای حفظ سلامت ایمنی بدن عاملی حیاتی بوده و نقش مهمی در مقابل بیماری‌های خودایمنی دارد. مثلا کمبود این ویتامین ارتباط زیادی با نشانه‌های وخیم‌ بیماری ام اس دارد و ویتامین D کافی می‌تواند روند این بیماری را کندتر کند.

بدن ما به چه میزان ویتامین D نیاز دارد؟بر اساس جدیدترین تحقیقات انجام شده، توصیه فعلی برای مصرف ویتامینD برابر با ۳۵ واحد برای هر ۵۰۰ گرم وزن بدن است. بنابراین مقدار مصرف میانگین برای یک کودک 18 کیلوگرمی روزانه ۱۴۰۰ واحد و برای یک فرد بالغ ۷۷ کیلوگرمی ۶۰۰۰ واحد است. با این وجود نیاز به ویتامین د کاملا فردی و وابسته به عوامل زیادی مثل رنگ پوست، محل زندگی و میزان نور آفتابی است که روزانه دریافت می‌کنید. تنها روش قابل اعتماد برای تعیین میزان نیاز شما یا فرزندتان به ویتامین D آزمایش خون است زیرا متغییرهای زیادی روی این موضوع تاثیرگذار هستند.

بهتر است ویتامین D را به چه شکلی دریافت کنیم؟

گفته می‌شود بهترین و موثرترین راه برای بالا بردن سطوح ویتامین D در بدن قرار گرفتن در معرض نور خورشید به نحو سالم و بی‌خطر است. با این حال همیشه نمی‌شود روی نور خورشید حساب کرد. هر چه رنگ پوست شما تیره‌تر باشد، هر چه از استوا دورتر باشید و هر چه با فصل گرما فاصله داشته باشید احتمال دریافت ویتامین D کافی از نور خورشید هم کمتر خواهد بود. در چنین مواقعی استفاده از مکمل ویتامین د قابل قبول است اما اکیدا توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از مکمل‌های حاوی ویتامین D به طور منظم آزمایش خون بدهید تا مطمئن باشید از میزان مطلوبی برخوردار می‌شوید. حتی اگر مدت زمان زیادی را هم زیر نور خورشید بمانید یا روزی دو کیلوگرم ماهی سالمون هم بخورید، بدن شما راه و روش خودش را برای متوقف کردن تولید ویتامین D دارد، آن هم زمانی است که دیگر به آن نیاز نداشته باشد.

نکته‌ای که شاید از آن بی‌خبر باشید سلامت روده است. ویتامین د یک ویتامین محلول در چربی است؛ بنابراین برای جذب آن روده شما باید بتواند چربی خوراکی را هضم و جذب کند. همین طور افرادی که مبتلا به چاقی از نوع بیمارگونه هستند نیاز به دریافت ویتامین D بیشتری دارند زیرا ذخایر چربی بدنشان مقدار زیادی ویتامین د را در خود نگه می‌دارد. بنابراین افراد چاق تا ۴۰ درصد نیازمند ویتامین D بیشتری نسبت به فردی با وزن متعادل هستند.

پیشنهادما به شما این است:

به قدر کافی از ماهی‌های چربِ آب‌های سرد مثل سالمون و ساردین بخورید

.هر زمان توانستید بیرون بروید و خودتان را در معرض نور خورشید قرار دهید (دقت داشته باشید که استفاده از کرم ضد آفتاب مانع جذب ویتامین D می‌شود، بنابراین زمانی را که از ضد آفتاب استفاده کرده‌اید حساب نکنید)

با مشورت پزشک مکمل ویتامین D مصرف کنید.                                                                  آزمایشگاه سینوهه

وزن مناسب شما کدام است؟

ما میتوانیم وزن مناسب را بر اساس سه لیست بررسی کنیم:

 • لیست زیبایی اندام.
 • لیست معمولی یا متوسط.
 • لیست مناسب پزشکی یا وزن سلامت.

 

 • وزن زیبایی اندام برای خانم ها=108-قد برحسب سانتی متر
 • وزن زیبایی اندام برای آقایان=102-قد برحسب سانتی متر

 

 • وزن متوسط=10%بیشتر از وزن زیبایی اندام
 • وزن سلامت=10%بیشتر از وزن متوسط
 • افراد زیر 30 سال از فرمول زیبایی اندام استفاده کنند.
 • افراد بین 30 تا 49 سال از فرمول وزن متوسط استفاده نمایند.
 • افراد بالای 50 سال از فرمول وزن سلامت استفاده نمایند.

آزمایشگاه سینوهه

نکات مهم درمورد هلیکوباکتر پیلوری

جديدترين دستاوردهاي پژوهشگران ژاپني وابسته به دانشگاه پزشكي واكاياما نشان مي‌دهد، پاكسازي زودهنگام معده از باكتري “هليكوباكتر پيلوري” مي‌تواند در پيشگيري از بيماري سرطان معده مفيد باشد. 
باكتري هليكوباكتر پيلوري از عوامل بروز التهاب و زخم معده شناخته شده است و به عنوان عامل بروز بيماري سرطان نيز از آن نام برده مي‌شود. 
به گفته محققان، اچ.پيلوري با واداشتن فعاليت مداوم فضايي از التهاب دايمي به وجود مي آورد که ميتواند آستانه لازم براي پديد آمدن بيماري هاي جدی تر را کم کند.

عفونت مزمن هلیکوباکتر پیلوری خطر سرطان معده را 3 برابر افزایش می دهد. اما آدنو کارسینوم معده یک بیماری چند عاملی است و لزوما همه بیماران دچار این عفونت نیستند..
به گفته يك فوق تخصص گوارش، بيش از 60 درصد افراد در كشور بدون اينكه از وجود عفونت هليكوباكتري در بدن خود آگاه باشند به آن مبتلا هستند..
لازم به ذکر است که لزومي هم ندارد كه همه افرادي كه به اين عفونت‌ مبتلا هستند، درمان شوند،اين عفونت كه معده را درگير مي‌كند، ممكن است ماه‌ها و سال‌ها بدون هيچ نشانه‌اي در بدن وجود داشته باشد.
اين عفونت به صورت حاد نيست بلكه مزمن بوده و بسيار سريع و ساده انتقال پيدا مي‌كند و برخلاف ساير عفونت‌هاي بدن با تب همراه نيست.
دست، آب و غذاي آلوده، مهم‌ترين راه‌هايي هستند كه اين باكتري را انتقال مي‌دهند. اين عفونت، از راه تنفس و از طريق مادر و جفت به فرزند نيز انتقال پيدا مي‌كند.
اگر بيماري علائمي همچون لاغري و كاهش شديد اشتها داشته و دچار زخم و ورم معده يا زخم اثني‌عشر باشد حتما بايد آن را درمان كند تا از گسترش آن جلوگيري شود زيرا باقي ماندن اين ميكروب در بدن در سه درصد موارد به سرطان معده منجر مي‌شود.
 مهم‌ترين علامت رشد اين ميكروب، درد در ناحيه شكم است، درمان اين بيماري با استفاده از آنتي‌بيوتيك‌ها بين 10 تا 14 روز طول مي‌كشد كه با طي اين دوران حدود 95 درصد كساني كه به اين بيماري مبتلا هستند، درمان شده و تنها ممكن است حدود پنج درصد افراد به دليل مقاومت دارويي و ميكروبي به درمان‌ها پاسخ ندهند.
رعايت بهداشت فردي و اجتماعي مهم‌ترين وسيله براي پيشگيري و درمان اين بيماري است.
اين فوق تخصص گوارش افزود: از آنجا كه راه انتقال اين بيماري بسيار ساده است ممكن است حتي در بعضي از كساني كه بهداشت را كاملا رعايت مي‌كنند نيز اين بيماري مشاهده شود.
تنها افرادي بايد اين عفونت‌ را درمان كنند كه علائم آن را در خود مشاهده كرده باشند، همچنين اين افراد بايد از تعداد زياد آزمايش‌ها پرهيز كنند و به جاي آن به درمان قطعي بيماري بپردازند.

                           آزمایشگاه سینوهه

کم کاری تیروئید چیست؟ علایم، دلایل و درمان آن

کم کاری تیروئید (Hypothyroidism) به این معنی بوده که غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید ترشح نمی‌کند. خانم‌ها بخصوص آنهایی که بیشتر از 60 سال سن دارند، بیشتر از بقیه در خطر ابتلا به بیماری کم کاری تیروئید قرار دارند. در گذر زمان کم کاری تیروئید می‌تواند باعث ابتلا به سایر بیماریها از جمله چاقی، درد مفاصل، ناباروری و یا بیماری های قلبی شود، البته جای نگرانی نیست چراکه تیروئید کم کار را می‌توان با استفاده از هورمون تیروئید مصنوعی درمان کرده و جلوی ابتلا به بیماری را گرفت. 

نشانه ها و علایم کم کاری تیروئید

 • خستگی ،افزایش حساسیت به سرما ،یبوست ،خشکی پوست ،افزایش وزن غیرقابل توجیه
 • پف کردن صورت ،خشن شدن صدا ،ضعف ماهیچه‌های بدن ،افزایش کلسترول خوندرد، خشکی و یا ورم مفاصل ،خشکی، درد و حساسیت مفاصل ،ریزش مو ،کاهش ضربان قلب ،افسردگی واختلال حافظه

دلایل ابتلا به بیماری کم کاری تیروئید

 • بیماری های خود ایمنی. افرادیکه از نوع خاصی اختلال التهابی که به تیروئیدیت هاشیموتو (Hashimoto’s thyroiditis) نام دارد رنج می‌برند، بدلیل شایع ترین علت این بیماری یعنی اختلال خود ایمنی به این بیماری مبتلا شده‌اند. اختلال خود ایمنی بیماری‌ایست که در آن سیستم ایمنی بدن شما شروع به حمله به خود بدن می‌کند. بعضی از مواقع در این حمله سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله می‌نماید.
 • جراحی تیروئید. برداشتن همه یا قسمت زیادی از غده تیروئید می‌تواند باعث توقف و یا کم شدن تولید هورمون تیروئید گردد. در این هنگام شما باید تاآخر عمر هورمون تیروئید مصرف نمایید.

داروها. بعضی از داروها می‌توانند باعث کم کاری تیروئید شوند، لیتیوم یکی از این داروها می‌باشد. برای اطلاع از اینکه داروی مصرفی شما تاثیری بر غده تیروئید شما ندارد، با پزشک خود مشورت نمایید

فراد در خطر ابتلا به کم کاری تیروئید

زنان بالای 60 سال سن ،ابتلا به بیماری خود ایمنی ،ابتلای بستگان نزدیک مثلا پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ به بیماری خودایمنی ،سابقه جراحی تیروئید ،باردار بودن و یا زایمان در 6 ماه گذشته ،سابقه درمان پرکاری غده تیروئید ،سابقه دریافت تشعشع در بالای قفسه سینه یا گردن

آیا باید برای ابتلا به بیماری کم کاری تیروئید آزمایش دهم؟توجه به نشانه‌های کم کاری تیروئید مهم بوده تا بتوان بیماری را در مراحل اولیه درمان کرد. از آنجاکه این نشانه‌ها بعضی اوقات قابل تشخیص نیستند، آزمایش همه افراد بخصوص افراد زیر الزامی است:

افراد میانسال بخصوص زنان بالای 60 سال.،افرادیکه در خانواده‌شان سابقه بیماری کم کاری تیروئید دارند ،افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید و دیابت. ،زنان باردار.

 • تیروئید کم کار چگونه درمان می‌شود؟
 • پزشکان معمولا برای درمان تیروئید کم کار از قرص‌های حاوی هورمون تیروئید استفاده می‌کنند. اکثر افراد پس از یک یا دوهفته مصرف دارو شروع به بهبود می‌کنند و بعد از چند ماه احساس سلامتی می‌نمایند، اما در اکثر مواد ممکن است تا آخر عمر مجبور به ادامه درمان شوند.        آزمایشگاه سینوهه

فقر آهن

کم‌خونی فقر آهن  شایعترین گونه کم‌خونی بوده و ناشی از کمبود آهن در تغذیه، دفع بیش از حد خون در بلندمدت (مانندخونریزی گوارشی,وعادت ماهیانه) ویا سوءجذب آهن رخ می‌دهد.

علایم بالینی

شایعترین مشکل علائم عمومی مانند احساس سستی، خستگی همیشگی یا هنگام فعالیت و احساس کسالت عمومی است. سایر علائم سرگیجه کاذب، ابتلای مکرر به بیماریهای ویروسی مانند سرماخوردگی، ناخنهای قاشقی شکل (گود شدن روی ناخن ریزه‌خواری و خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست و پاها است کمبود آهن گاهی سبب رنگ پریدگی و زخم غیرطبیعی گوشه لب می‌شود.

شیوع و علل

کمخونی کمبود آهن شایعترین گونه کم خونی بوده و بعلت مقدار ناچیز آهن در غذا یا نبود جذب گوارشی آن برای جبران آهن ازدست رفته در عادت ماهانه یا بیماری است. آهن یک قسمت اصلی در ترکیب هموگلوبین است و کمبود آن سبب کاهش ورود هموگلوبین بداخل گلبول قرمز می‌شود.  علت اصلی کمخونی کمبود آهن در زنان هدر رفتن خون در زمان عادت ماهانه می‌باشد. کمبود آهن بدون کم خونی در دختران نوجوان سبب پائین افتادن کیفیت تحصیلی و ضریب هوشی می‌شود.

تشخیص و درمان

تشخیص با انجام  آزمایش خون و بررسی علائم بالینی در بدن حاصل می‌شود ترکیبات دارای آهن مانند فروس سولفات در درمان و پیشگیری از کم خونی فقر آهن به کار می‌رود. مصرف گوشت و جگر، مغزها مانند پسته، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزیهای دارای برگ سبز تیره مانند جعفری، اسفناج و حبوبات مثل عدس و لوبیا همچنین میوه‌های خشک (مانند برگه‌ها) و دانه‌های روغنی مفید است. مصرف ویتامین ث بعد از غذا (مانند آب لیمو) موجب افزایش جذب آهن و مصرف چای و قهوه موجب کاهش جذب آهن می‌شود. در حقیقت تانن موجود در چای و آهن دو عنصری هستند که به هم می‌چسبند و دفع می‌شوند، بنابراین آهن جذب بدن نمی‌شود. به همین دلیل همه افراد (خصوصاً کسانی که به کم خونی مبتلا هستند)، بهتر است نوشیدن چای را به دو ساعت بعد از غذا موکول کنند. قهوه، دمنوش‌های گیاهی و شکلات داغ هم از جمله نوشیدنی‌هایی هستند که می‌توانند مانع جذب آهن شوند.                                            آزمایشگاه سینوهه

 

کاهش پلاکت خون باعث خونریزی می شود

ترومبوسیتوپنی یعنی کاهش تعداد پلاکت های خون به کمتر از 140هزار در هر میکرولیتر خون . پلاکت ها را ترومبوسیت نیز  می نامند .تعداد پلاکت ها به طور طبیعی 200هزار تا 450هزار در هر میکرو لیتر خون می باشدکاهش تعداد پلاکت های خون باعث اختلال انعقادخون می شود .معمولا وجود اختلالات ونارسایی های انعقاد خون به صورت خونریزی زیر پوستی وکبود شدگی مخاطی بروز می یابد به خصوص اگر دلیل اختلال انعقاد خون کاهش تعداد پلاکت یا عدم عملکرد صحیح آن باشد .

پلاکت ها با بستن هر شکاف کوچکی که در دیواره ی عروقی خونی ایجاد گردد نقشی حیاتی در کنترل خونریزی ایفا می کنند .

در کاهش پلاکت خونریزی غیر طبیعی در پوست وسایر قسمت های بدن را داریم

علل کاهش پلاکت یا ترومبو سیتو پنی :

1-کاهش تولید پلاکت                                                        2- افزایش تخریب پلاکت

علل کاهش تولید پلاکت شامل نارسایی مغز استخوان ،پرتودرمانی،کمبود تغذیه ای،استفاده از الکل وعفونهای ویروسی هستند .

علائم کاهش پلاکت :

-ایجاد لکه های کوچک، گرد ،بدون برجستگی به رنگ قرمز یا ارغوانی در پوست

-کبود شدگی   -خونریزی در دهان     -خون دماغ     -قاعدگی های شدید یا طولانی     -وجود خون در ادرار

درمان :

معمولا افزایش خونریزی ناشی از ترومبوسیتوپنی نیست مگر اینکه تعدادپلاکت ها کمتر از 50هزار باشد اگر تعدادپلاکت ها کمتر از 20 هزار باشد خطر خونریزی خود به خودی وکشنده گوارشی ومغزی وجود دارد وباید درمان توسط پزشک صورت گیرد.

کسانی که دارای پلاکت کمتر از حد طبیعی هستند باید همواره نقاط مختلف بدن خود را از نظر کبودی وخونریزی چک نمایند ودر صورت بروز این موارد فورا به آزمایشگاه مراجعه نموده وتعدادپلاکت خود را بررسی کنند .   

                                                                                                                                   

                      آزمایشگاه سینوهه

رژیمی برای آنهایی که چربی خون دارند

در نتایج آزمایشات بیوشیمیایــی خون، شاخص‌هایی مثل کلستــرول کل، LDL کلستـــرول،‌HDL  کلستــرول و تری گلیسیرید،  تعیین‌کننده وضعیت چربی‌های خون هستند.
چگونه چربی خون خود را کنترل کنیم؟

برای کنترل و درمان چربی خــون بالا، در برخی موارد، نیاز به دارو درمانــی است، ولی با این  حال در هر زمان  در کنار مصـرف دارو یا حتی برای پیشگیری از بیماری، توجه به دو رکـــن مهم، «بهبود الگوی غذایی» و «اصلاح شیوه زندگی»، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

نکته ۱: انرژی دریافتی را کنترل کنید و مصرف فیبر را افزایش  دهید

۱–  انرژی دریافتی روزانه را به جهت پیشگیری یا درمان اضافه وزن و چاقی کنترل نمایید.
۲–  دریافت فیبر غذایی، ویتامین C، اسید فولیک و سایر مواد مغذی را از برنامه غذایی روزانه افزایش دهید.
برای این کار می‌توانید:
به جای نان سفید (باگت، ساندویچی و …) از انـواع نان تهیه شده با غلات کامل و سبـوسدار (نان سنگک، نان گندم کامل، نان چاودار، نان جو و …) استفاده کنید.
دفعات مصرف هفتگی برنج سفید را کاهش داده و به جای آن برنج قهوه‌ای یا برنج مخلوط با حبوبات یا  سبزی مصرف نمایید (سبزی پلو، عدس پلو و…).
از انواع سبزی تازه به اشکال مختلف مثل سالاد، سبزی خوردن، خوراک سبزیجات و پلوی مخلوط با سبزی، در برنامه غذایی روزانه استفاده کنید.
در صورت امکان هر روز ۲ تا ۳ حبه سیر پخته یا خام میل کنید.
در میان وعده‌های روزانه  بیشتر از میوه‌های تازه (بخصوص سیب با پوست و گریپ فروت) استفاده کنید.
• 3
تا ۴ بار در هفته، از غذاهای حاوی حبوبات مثل خوراک حبوبات، آش، آبگوشت، پلوی مخلوط با حبوبات و … استفاده نمایید.

نکته ۲: دریافت چربی‌های اشباع، چربی‌های ترانس و کلسترول را کاهش دهید

 • از انواع کم چربی یا بی چربی شیر، ماست و پنیر استفاده کنید.

 مصرف خامه، سرشیر، کره، روغن حیوانی و دنبه را محدود کنید.
از روغن نباتی جامد، مارگارین و محصولات غذایی حاوی این نوع چربی‌ها (مثل بیسکویت، کیک، شیرینی، شکلات، پفک، چیپس و…) کمتر استفاده کنید.
تمام چربی گوشت، پوست و چربی مرغ را قبل از پخت کاملاً جدا کرده و آنها را با  روش‌هایی مثل آبپز، بخار پز یا کبابی کردن بپزید.
به جای گوشت قرمز از ماهی، سویا (دانه، پروتئین و پنیر سویا) و حبوبات استفاده نمایید.
به یاد داشته باشیم که سرخ کردن ماهی در مقدار زیاد روغن، مضر و خطرناک است.
مصرف غذاهای چرب، سرخ کرده، غذاهای رستورانی و Fast food‌ها را جداً محدود نمایید.
مصرف انواع فرآورده‌های گوشتی آماده  مثل سوسیس، کالباس، همبرگر و … را محدود کنید.
غذاهایی مثل کله و پاچه، سیرابی و شیردان، مغز و زبان، دل و قلوه، را کمتر مصرف کنید.
بیشتر از روغن زیتون و کانولا به مقدار متعادل  به جای سایر انواع روغن در پخت غــــذاها استفاده کنید.
در برنامه غذایی روزانه از انواع مغزها و دانه‌ها (گردو، بادام، پسته، کنجد، مغز آفتابگردان و…) به مقدار متعادل و به شکل بی‌نمک استفاده کنید.
هر روز ۲ تا ۳ عدد گردو میل کنید.

نکته3: شیوه زندگی خود را اصلاح کنید

 • وزن اضافه خود را کاهش دهید.
  هر روز ۴۵ تا ۶۰ دقیقه پیاده‌روی کنید.
  • 2
  تا ۳ روز در هفته، ساعاتی را به ورزش هوازی مورد علاقه‌تان (مثل شنا، والیبال، ایروبیک، کاراته و…) اختصاص دهید.
  از استعمال دخانیات جدا پرهیز نمایید (سیگار و قلیان).
  با تغذیه مناسب و ورزش، سایز دور شکم را کاهش دهید.
  از مصرف نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید.
  در صورت ابتلا به دیابت، زیر نظر پزشک، میزان قند خون خود را کنترل نمایید.
  با خواب، استراحت کافی، آرامش و افکار مثبت از استرس و اضطراب دوری کنید.
 • به جای قند و شکر از مقدار کمی خشکبار (کشمش، توت خشک ، خرما خشک و …) در روز استفاده کنید.
  مصرف انواع شیرینی (خشک و تر)، کیک، بیسکویت، کلوچه، آبنبات، شکلات، نوشابه، شربت و سایر فرآورده‌های حاوی شکر را تا حد امکان محدود کنید.                                                                                                                           

                آزمایشگاه سینوهه                                                                                                                                                                                                   

دانستنیهای جالب کاربردی در مورد کم خونی و فقرآهن

براساس گزارشهای سازمان جهانی بهداشت بیشترازدو میلیارد نفر از مردم جهان دچارکم خونی ناشی ازفقرآهن هستند.

شیرخواران.کودکا ن پیش دبستانی.نوجوانا ن.زنا ن.بخصوص در زما ن بارداری بیشتر از دیگران در معرض کم خونی فقر آهن می با شند. بر اساس اطلاعات موجود درایران حدود 25%افراد دچار کم خونی هستند.به عبارت دیگر از هرچهار نفر یک نفرکم خون است.علائم کم خونی بر اساس درجه کم خون شدن متفاوت است یعنی از یک بیحالی خفیف شروع می شود وتا بی اشتهایی.سردرد.رنگ پریدگی.بالا رفتن ضربان قلب.خواب آلودگی.پیش میرود ودر مواردی که کم خونی شدید میشود حتی میتواند به بیهوشی ومرگ ختم شودولی یکی از مهم ترین تاثیرات کم خونی کاهش قدرت یادگیری دروس در مدرسه می باشد.

جالب است که بدانید یکی ازعلت های مهم در کم خونی فقرآهن.عدم رعایت نکا ت تغذیه ای مناسب برای جذب آهن موجود در غذای روزانه می باشد بهمین جهت برای پیشگیری ازابتلا به کم خونی توجه شما را به نکات زیر جلب می کنیم.

*همیشه سعی کنیدازغذاهائیکه درمنزل تهیه میشوداستفاده نمائید.

*گوشت قرمز.مرغ.ماهی.جگر.عدس.نخود.لوبیا.اسفناج.جعفری.سرشاراز آهن می باشد البته بدن ما آهن مواد گوشتی راراحت ترازآهن غذاهای گیاهی جذب می کند.

*به دختران نوجوان به علت جهش رشد توصیه میکنیم دربرنامه غذایی روزانه خود سعی کنند باتوجه به وضع درآمد خانواده گوشت.جگریا سبزیجات بیشتری استفاده کنند.

*برای حفظ ویتامین((ث))درسبزیهاازخردکردن زیادوماندن سبزی درهوابمدت طولانی خودداری کنید.

*جوانه گندم سرشاراز ویتامین((ث))می باشد توصیه میکنیم به همراه غذا حتی به مقدار کم ازآن استفاده کنند.

*اکیداتوصیه میکنیم ازیک ساعت قبل تا یک ساعت بعدازغذااز مصرف چای.قهوه ویا هرنوع دم کرده گیاهی خودداری کنید زیرا این مواد دشمن اصلی جذب آهن میباشد .

*به فرزندان خود آموزش دهید همیشه همراه غذای خود سالاد مصرف کنند.

*اگر احساس کردید فرزند شما زود خسته می شود یا رنگ پریده است وقدرت یادگیری وی کم شده ممکن است دچار کم خونی شده باشدکه در این مواردباید به پزشک نزدیک منزل خود مراجعه کرده واگر دکتر صلاح دانست باانجام یک آزمایش ساده ومصرف داروی آهن مشکل را حل خواهد کرد.داروی آهن را بهتراست وسط یا آخر غذا میل کنید. .

*شما میتوانید به همراه همان غذای روزانه خود مقداری فلفل سبز یا گوجه فرنگی سبزی.کلم.گل کلم را به عنوان سالاد یا میوه هایی مثل پرتقال و لیموحتی اگر کم باشد مصرف کنید.

*انگلهای روده میتواند کم خونی بدهند لازم است دستهارا قبل ازغذا وبعداز توالت بشوییدودرشستشوی سبزیجات.میوه ها وظروف غذا دقت کامل داشته باشید.

*مراجعه دوره ای ومنظم به پزشک وآزمایشگاه همیشه کمک موثری به سلامت شماو خانواده عزیزتان میباشد .

                                                                                                                          

                                                                                             آزمایشگاه  سینوهه                                                   

 

 

توصیه های غذایی برای افراد با چربی خون بالا

* چنانچه  دچار اضافه وزن یا چاقی می باشید وزن خود را کاهش داده و وزن مطلوب بدن را حفظ نمائید.

* مصرف قند های ساده و غذاهای حاوی قند وشکر را کاهش داده و ازکربوهیدرات های حاوی فیبر استفاده نمایید .

* یک فعالیت منظم و متناسب با وضعیت جسمانی خود ترتیب دهید که البته بهترین فعالیت که برای اکثر افراد توصیه می شود پیاده روی منظم 20 دقیقه در روز است .

* از استعمال دخانیات اجتناب کنید .

* مصرف روغن و چربی در تهیه غذاها محدود کنید و در صورت لزوم ازروغن

 مایع آفتاب گردان ، ذرت ، سویا ، کانولا ، زیتون استفده نمائید .

* از مصرف مواد غذایی غنی از کلسترول مانند : دل و جگر و قلوه ، کله پاچه

مغز و زبان، لبنیات پر چرب مثل خامه ، بستنی ، کره ، روغن های حیوانی ،

روغن نارگیل روغن پالم ، شیرینی های خامه دار، کیک ، سوسیس و کالباس ،

زرده ی تخم مرغ ، سس های سالاد و بیسکوئیتهای تخم مرغی اجتناب کنید .

* به جای سرخ کردن سعی کنید غذا را به صورت آب پز و بخار پز ، کباب

شده و یادر فر آماده کنید .

* برای کاهش چربی گوشت و مرغ  حتما چربی های قابل مشاهده ی گوشت و

مرغ را جدا کنید و از مصرف بال خودداری کنید .

* مصرف ماهی را به صورت کباب شده ، بخار پز و یا تهیه شده در فر حداقل یک باردر هفته در برنامه غذایی خود بگنجانید .

*مصرف نان های سبوس دار و دانه های کامل غلات را جایگزین نان های سفید و غلات تصفیه شده کنید

* مصرف سبزیجات را به صورت خام یا پخته در برنامه غذایی خود بگنجانید.

* اگر از گوشت چرخ کرده استفاده می کنید آنرا با سویا مخلوط  کنید و از چرخ کردن چربی به همراه گوشت اجتناب کنید .

* چنانچه مبتلا به دیابت می باشید قند خون خود را کنترل کنید .

 

آزمایشگاه سینوهه       

تغذیه در دوران بارداری

سه ماهه اول حاملگی :درسه ماهه اول حاملگی ،تعداد زیادی از مادران به عوارض گوارشی وناراحتی هائی مثل حالت تهوع ،استفراغ ،وکم اشتهایی دچار می شوند که این امر باعث کاهش دریافت مواد مغذی از سوی آنان می شود .برای جلوگیری از تهوع صبحگاهی در این دوران باید نکات زیر را مراعات کرد:

1-از گرسنگی بپرهیزید.

2-تعداد وعده های غذایی را زیاد کنید واز غذاهای کم حجم وزود هضم وکم آب بیشتر استفاده کنید .

3-قبل از برخاستن از رختخواب مقداری نان خشک یا بیسکویت بخورید.

4-از خوردن غذاهای سرخ شده پرهیز کنید.

 

سه ماهه دوم حاملگی :در این دوران مادر دیگر از بی اشتهایی وتهوع ماههای اولیه رنج نمیبرد ونیاز بیشتری به خوردن مواد غذایی ،برای رشدوحفظ سلامتی خود وجنین دارد .اما احتمال شروع یبوست در این دوران زیاد است که برای جلوگیری از آن باید به نکات ذیل توجه کرد:

1-از میان میوه ها ،خیار ومخصوصا میوه های خشک کردنی (انجیر ،آلوی خیسانده ،قیسی ومانند آن ) واز سبزی هایی چون کاهو وحبوبات مثل نخود سبز پخته بیشتر مصرف کنید.

2- نان سبوسدار بخورید.

3-همراه سالاد ،روغن زیتون یا هر روغن مایع دیگری استفاده کنید.

4-از پیاده روی بهترین ورزش برای زنان باردار ،غافل نشوید.

5-استراحت وخواب کافی داشته باشید .

 

سه ماهه سوم حاملگی :دراین مرحله که جنین رشد سریع تری دارد مادران باید برنامه غذایی خود را طوری تنظیم کنند که جنین به خوبی رشد کند ومادر بتواند اندوخته کافی برای یک شیر دهی موفق در آینده را فراهم کند .او باید از چهار گروه اساسی تغذیه در حد کافی مصرف کند .

دراین دوران احتمال بروز ترش کردن وسوزش معده به وجود می آید که برای جلوگیری از آن باید نکات زیر را رعایت کرد:

1-غذا را به آرامی ،در حجم کم ،ووعده های متعدد (6بار در روز )مصرف کنید.

2-از خوردن غذاهای نفخ آور خودداری کنید.

3-از خوردن غذاهای حجیم قبل از خواب اجتناب کنید.

4-به پشت نخوابید.

همچنان که اشاره شد ،خانم های باردار باید از هر4 گروه اصلی غذا به طور متعادل مصرف کنند .این چهار گروه عبارتند از :

1-گروه شیر ولبنیات

2-گروه گوشت وتخم مرغ

3-گروه نان وغلات

4-گروه سبزیها ومیوه ها

زنان باردار باید در دوران حاملگی اسید فولیک ،آهن ،ومولتی ویتامین مینرال مصرف کنند که ذیلا مقدار وهنگام مصرف آن بیان شده است .

قرص اسید فولیک:(یک قرص هر یک روز در میان ) به محض اطلاع از بارداری تا پایان ماه چهارم.

قرص آهن :(روزانه یک قرص) از پایان ماه چهارم حاملگی تا سه ماه پس از زایمان .

مولتی ویتامین مینرال :(روزانه یک کپسول )از پایان ماه چهارم  حاملگی تا پایان بارداری .

 

اخطار:چای وقهوه باعث کاهش جذب آهن می شود برای جلوگیری از این امر باید چای وقهوه را یا یک ساعت قبل از خوردن غذا یا دو ساعت بعد از آن میل کنید واز مخلوط کردن چای یا قهوه با شیر خودداری کنید.

آزمایشگاه سینوهه