بالا بودن اسید اوریک خون

بالا بودن اسید اوریک خون (هایپراوریسمی) در ابتدا ممکن است علائمی نداشته باشد، اما در صورت عدم درمان می تواند به عوارضی چون نقرس، سنگ اسید اوریکی در مجاری ادراری یا رسوبات اسید اوریکی در کلیه ها و بافت های نرم منجر شود.

علل بالا بودن اسید اوریک

* چاقی* مصرف الکل* رژیم غذایی حاوی پروتئین بالا

* برخی داروها از جمله آسپرین با دوز کم، داروهای ادرارآور و برخی از داروهای فشار خون

* افزایش شکسته شدن پروتئین ها در اثر جراحی ، عفونت، شوک جسمی و روانی، سرطان

* کاهش وزن سریع و غیراصولی

 

درمان

بهترین راه برای کاهش میزان اسید اوریک خون تغییر سبک زندگی است.

* اجتناب از مصرف الکل (الکل  مانع دفع اسید اوریک از طریق کلیه می شود(

* کاهش دادن وزن تا حد طبیعی

* اجتناب از مصرف غذاهای حاوی مقادیر زیاد پورین ها (پروتئین) مثل انواع گوشت ها.

*از مصرف غذاهای سرشار از پروتئین پرهیز کنید.

این غذاها سبب تولید اسید اوریک بسیار زیادی در بدن می شوند و تشدیدکننده بیماری نقرس هستند مانند گوشت قرمز، غذاهای دریایی (ماهی، میگو)، احشای داخلی شامل کله پاچه، مغز، جگر، دنبلان و همچنین گوشت ماکیان.

*مصرف غذاهایی را که سطح متوسطی از پروتئین دارند محدود کنید؛ مثل مارچوبه، گل کلم، اسفناج، ریواس لوبیاها، قارچ و عدس

*از مصرف زیاد چربی ها خودداری کنید (بیشتر از ۳۰ درصد انرژی روزانه از چربی ها نباشد) زیرا چربی زیاد مانع دفع اسید اوریک میشودمصرف گوجه فرنگی، محصولات تهیه شده از گوجه فرنگی، توت فرنگی و زرده تخم مرغ را محدود کنید، زیرا این مواد سبب اسیدی شدن خون می شوند. این عامل به تشکیل کریستال های اوره کمک کرده، افزایش حملات نقرس را به دنبال خواهد داشت.

*روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. چون آب به خروج اسید اوریک در بدن کمک می کند. مانع تشکیل سنگ های کلیوی می شود. حملات نقرس را کاهش می دهد. سبب جلوگیری از خشکی مفاصل می شود و به کاهش وزن کمک می کند.

*ورزش کنید. برای بیماران نقرسی ورزش مستمر و ملایم توصیه می شود. سه بار در هفته نیم ساعت ورزش یا پیاده روی بسیار مناسب است. شنا یکی از بهترین ورزش ها برای این افراد است.

*اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، سعی کنید زیر نظر متخصص تغذیه و به آرامی وزن خود را کاهش دهید؛ زیرا رژیم های سخت و شدید می توانند باعث افزایش اسید اوریک در خون شوند. توجه داشته باشید که چاقی به تنهایی بالا برنده اسید اوریک خون است

*روزانه مقداری گیلاس بخورید.                                                                                  آزمایشگاه سینوهه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *