نکات مهم درمورد هلیکوباکتر پیلوری

جديدترين دستاوردهاي پژوهشگران ژاپني وابسته به دانشگاه پزشكي واكاياما نشان مي‌دهد، پاكسازي زودهنگام معده از باكتري “هليكوباكتر پيلوري” مي‌تواند در پيشگيري از بيماري سرطان معده مفيد باشد. 
باكتري هليكوباكتر پيلوري از عوامل بروز التهاب و زخم معده شناخته شده است و به عنوان عامل بروز بيماري سرطان نيز از آن نام برده مي‌شود. 
به گفته محققان، اچ.پيلوري با واداشتن فعاليت مداوم فضايي از التهاب دايمي به وجود مي آورد که ميتواند آستانه لازم براي پديد آمدن بيماري هاي جدی تر را کم کند.

عفونت مزمن هلیکوباکتر پیلوری خطر سرطان معده را 3 برابر افزایش می دهد. اما آدنو کارسینوم معده یک بیماری چند عاملی است و لزوما همه بیماران دچار این عفونت نیستند..
به گفته يك فوق تخصص گوارش، بيش از 60 درصد افراد در كشور بدون اينكه از وجود عفونت هليكوباكتري در بدن خود آگاه باشند به آن مبتلا هستند..
لازم به ذکر است که لزومي هم ندارد كه همه افرادي كه به اين عفونت‌ مبتلا هستند، درمان شوند،اين عفونت كه معده را درگير مي‌كند، ممكن است ماه‌ها و سال‌ها بدون هيچ نشانه‌اي در بدن وجود داشته باشد.
اين عفونت به صورت حاد نيست بلكه مزمن بوده و بسيار سريع و ساده انتقال پيدا مي‌كند و برخلاف ساير عفونت‌هاي بدن با تب همراه نيست.
دست، آب و غذاي آلوده، مهم‌ترين راه‌هايي هستند كه اين باكتري را انتقال مي‌دهند. اين عفونت، از راه تنفس و از طريق مادر و جفت به فرزند نيز انتقال پيدا مي‌كند.
اگر بيماري علائمي همچون لاغري و كاهش شديد اشتها داشته و دچار زخم و ورم معده يا زخم اثني‌عشر باشد حتما بايد آن را درمان كند تا از گسترش آن جلوگيري شود زيرا باقي ماندن اين ميكروب در بدن در سه درصد موارد به سرطان معده منجر مي‌شود.
 مهم‌ترين علامت رشد اين ميكروب، درد در ناحيه شكم است، درمان اين بيماري با استفاده از آنتي‌بيوتيك‌ها بين 10 تا 14 روز طول مي‌كشد كه با طي اين دوران حدود 95 درصد كساني كه به اين بيماري مبتلا هستند، درمان شده و تنها ممكن است حدود پنج درصد افراد به دليل مقاومت دارويي و ميكروبي به درمان‌ها پاسخ ندهند.
رعايت بهداشت فردي و اجتماعي مهم‌ترين وسيله براي پيشگيري و درمان اين بيماري است.
اين فوق تخصص گوارش افزود: از آنجا كه راه انتقال اين بيماري بسيار ساده است ممكن است حتي در بعضي از كساني كه بهداشت را كاملا رعايت مي‌كنند نيز اين بيماري مشاهده شود.
تنها افرادي بايد اين عفونت‌ را درمان كنند كه علائم آن را در خود مشاهده كرده باشند، همچنين اين افراد بايد از تعداد زياد آزمايش‌ها پرهيز كنند و به جاي آن به درمان قطعي بيماري بپردازند.

                           آزمایشگاه سینوهه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *